Stowarzyszenie Big Picture założyłyśmy, chcąc realizować projekty dla lokalnej społeczności. Zaczynałyśmy działania we trzy, dlatego jedyną dostępną dla nas formą organizacyjną było stowarzyszenie zwykłe. Wpisuje się ono do ewidencji stowarzyszeń zwykłych, działa na podstawie przyjętego regulaminu i nie może prowadzić działalności odpłatnej. Środki na realizację naszych projektów pochodzą ze składek członkowskich oraz grantów.
Wiele projektów udało się nam zrealizować dzięki współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Przedstawiamy te, które „dodały nam skrzydeł” i pomogły zmieniać marzenia w rzeczywistość.
Galeria to miejska instytucja kultury, której celem jest upowszechnianie i udostępnianie zbiorów i spuścizny rodu Sleńdzińskich. Galeria realizuje swoją misję poprzez nabywanie, przechowywanie i konserwację dzieł sztuki, prowadzenie badań, organizowanie wystaw, prowadzenie działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i upowszechnieniowej. Posiada trzy oddziały położone w centrum miasta i jeden w malowniczej dzielnicy Bojary.
Od początku działalności Stowarzyszenia zespół Galerii wpierał nas merytorycznie i udostępniał przestrzeń w swoich oddziałach. To w Galerii odbywały się warsztaty, spotkania i projekcje filmowe. Pomoc w organizacji i promocji wpłynęła na rangę naszych wydarzeń. Mamy poczucie, że nasze projekty kojarzą się z solidnością i jakością. Duży w tym udział ma właśnie współpraca z Galerią.
Koncept Kultura to twórcze perpetuum mobile napędzane energią grupy kreatywnych pasjonatów. Od wielu lat tworzą projekty w obszarze historii, literatury, sztuki, nowoczesnych technologii i edukacji muzealnej. Ich pasją jest opowiadanie o wydarzeniach historycznych za pomocą nowoczesnych, często zaskakujących form przekazu. Angażują odbiorcę, zarażają go ciekawością historii, kultury i tradycji polskiej. Udowadniają, że poznawanie tych obszarów kultury może być fascynującą przygodą.
Jedną z takich przygód przeżyliśmy wspólnie organizując w Białymstoku pokazy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Dzięki współpracy uczniowie białostockich szkół wzięli udział w seansach VR i poznali historię transatlantyku MS Piłsudski.
Instytut utworzono, aby kształcił nauczycieli w Stanach Zjednoczonych, Europie i innych częściach świata w zakresie praw człowieka i sprawiedliwości społecznej przez pryzmat Holokaustu. Pierwsze letnie seminarium odbyło się w Nowym Jorku się w 2006 roku. Od tego czasu TOLI rozszerzyło działalność o seminaria satelitarne, prowadzone przez absolwentów w Europie. Seminaria w Polsce odbywają się przy wsparciu organizacyjnym naszego Stowarzyszenia. Zrealizowaliśmy wspólnie dwa seminaria, prowadzimy też program minigrantów dla nauczycieli.
Instytut nosi imię Olgi Lengyel, ocalałej z Auschwitz i autorki książki; „Five Chimneys: A Woman Survivor’s True Story of Auschwitz”. Olga, amerykańska imigrantka i filantropka, przez całe życie pracowała na rzecz pamięci ofiar, pragnęła, aby ludzie wyciągnęli wnioski ze zdarzeń Holokaustu i poprzez edukację uniknęli ponownych tragedii.
Chcesz działać z nami?
Zajrzyj do zakładki kontakt i odezwij się.
Chcesz wesprzeć nas finansowo? Wyślij przelew na konto stowarzyszenia z dopiskiem: „Darowizna na cele statutowe”.
Konto bankowe:
43 1140 2004 0000 3002 7745 7904
Stowarzyszenie zwykłe posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) i darowizny na jego rzecz podlegają odliczeniom od podatku