Działania

Pamięć o Holokauście, działania dla Demokracji

luty 2023 - wrzesień 2024

Celem projektu jest wzmocnienie tożsamości europejskiej uczniów i nauczycieli poprzez działania na rzecz  odejścia od nacjonalistycznych interpretacji historii –  nadal powszechnych, pomimo podejmowanych aktywności. Nauczyciele z kilku krajów europejskich zostaną zaangażowani w proces mający na celu poszerzenie i pogłębienie rozumienia współczesnej historii Europy, w szczególności zagadnień związanych z Holokaustem.

Organizowanie wydarzeń upamiętniających jest ważną częścią podtrzymywania pamięci, ale to niewystarczającą.  Możemy zwyciężyć jako społeczeństwa demokratyczne tylko wtedy, gdy uda nam się wzmocnić pozycję młodych ludzi, aby stali się aktywnymi obywatelami, którzy myślą krytycznie i dekonstruują propagandę i manipulację, aktywnymi obywatelami, którzy stają w obronie praw człowieka i rozumieją, że godność ludzka jest ważniejsza niż jakakolwiek ideologia. Innowacyjne metodologie zostaną wykorzystane do wspierania nauczycieli w pięciu krajach by mieli narzędzia do  angażowania uczniów, wzmacniania  procesów uczenia się. Ponadto, celem działań jest wychowanie do aktywności na rzecz pamięci. by historia nie była postrzegana jako odległa przeszłość, ale jako ważna część, która ukształtowała naszą teraźniejszość i naszą tożsamość. Nauczyciele i uczniowie będą mieli możliwość zrozumienia ważnej roli, jaką odgrywają w budowaniu lepszej przyszłości, w której historia nie jest już zniekształcana, ale badana naukowo i uważna na emocje.

W projekt zaangażowanych będzie 180 beneficjentów bezpośrednich – głównie nauczycieli – oraz ponad 5000 beneficjentów pośrednich – uczniów, rodziców i innych członków społeczności lokalnych.

Główne działania w ramach projektu to: krajowe seminaria w Polsce, Rumunii, Włoszech, Grecji i Chorwacji, dalsze projekty edukacyjne i upamiętniające realizowane przez uczestniczących nauczycieli z uczniami i członkami społeczności lokalnej oraz międzynarodowa konferencja z udziałem nauczycieli, organizacji i instytucji z 10 krajów europejskich, która odbędzie się w Chorwacji.

Partnerzy w projekcie:

  • Big Picture, Polska (koordynator);
  • Międzykulturowy Instytut Timisoara, Rumunia;
  • Fundacja CDEC, Włochy;
  • Żydowskie Muzeum Grecji;
  • Documenta, Chorwacja.

 

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu CERV oraz przez TOLI – Instytut Badań nad Holokaustem i Praw Człowieka im. Olgi Lengyel i jest realizowany w okresie od 1 lutego 2023 r. do 30 września 2024 r. Ogólnopolskie seminarium dla nauczycieli w Polsce zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Big Picture w Warszawie i Krakowie w dniach 25-29 czerwca 2023 roku.